Doruk Cloud Online Destek

DorukCloud ile Yenilikçi Mesajlaşma Dönemi

DorukCloud, Microsoft Exchange Server 2010 SP1’le birlikte güçlü ve yenilikçi bir mesajlaşma dönemini başlatıyor. Microsoft Exchange Server 2010 SP1’in sunmuş olduğu her yerden erişim ve yönetim kolaylığı sayesinde, kullanıcılar basitleştirilmiş yönetim arabirimi üzerinden kendi hesaplarını ve organizasyonlarını yönetebiliyor; belirli işleri uzman kullanıcılara delege edebiliyor ve bu sayede çağrı maliyetlerini düşürebiliyorlar. Tüm mesajlaşma avantajlarının yanı sıra, DorukCloud’un sunmuş olduğu yedekli Exchange mimarisi ve gelişmiş yük dengeleme yapısı sayesinde, kullanıcılar sürekli erişilebilirlik elde etmiş oluyor.


Exchange ile Daha Verimli Çalışın

 • Donanımsal ve yazılımsal problemlerden dolayı oluşabilecek kesintilerden etkilenmeden maillerinize ulaşabilme imkanı,
 • Şirket içinde bir exchange sunucu bulundurma maliyetlerine göre çok daha ekonomik çözümler,
 • Maillerinizin tamamı yedekli mail sunucularında barındırılmaktadır.
 • Her yerden e-mail, kontak kişi ve ajandanıza kolay erişim sağlayabilirsiniz.
 • Kolaylıkla toplantı organize edip, şirket içi ve şirket dışı tüm çalışanlar ile paylaşım imkanı.
 • İstemeyen mailler için, İzin Ver/Engelle/Karantinaya Al ilkelerini oluşturma ve yönetebilme.
 • Sunucu yönetimi, güvenlik, güvenilirlik ve performans konusunda endişeye gerek kalmadan rahatlıkla işinize odaklanma imkanı.
 • Aramış olduğunuz e-mail’e, gelişmiş arama motoru sayesinde kolay erişim imkanı,
 • Güvenlik gruplarını oluşturma ve yönetebilme,
 • Küçük ekranlar (Netbook, iPad gibi) için uygun şekilde basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü,
 • Takvim yazdırma desteği,

Daha İyi Mobil Deneyimi

 • Tüm mobil cihazlardan kolay erişim. ( Blackberry, iPhone, iPad vs…)
 • Outlook Web App ile aynı görüşme görünümü deneyimi
 • Global Address List kişi kartı içindeki fotoğraflar desteği
 • Exchange ActiveSync (EAS) desteği

Posta Kutusu Yükünü Kolaylıkla Yönetme İmkanı,

 • Tüm tarayıcılarda sorunsuz kullanım.
 • Gönderilemeyen / Yanlış yönlendirilen mesajlardan kaçınmayı sağlayan posta ipuçları,
 • Postaların okunmasını kolaylaştıran mail gruplaması,

Maillerinizin Güvenliği Kontrol Altında

 • Gelişmiş Önemsiz Posta kutusu seçeneği ile, zararlı ve tehdit içeren tüm maillerinizi kontrol atına alma imkanı,
 • Korunan dokümanları OWA Web Ready Document Viewer ile görüntüleme,
 • Cloud Exchange hesabınıza gelen tüm mailler, sorunsuz ve güvenli mesajlaşma için Forefront Protection for Exchange Server 2010 ürünü ile birçok farklı Antivirus motoru kullanılarak taranmaktadır.

DorukCloud'un Güçlü Hosted Exchange Altyapısı

Mailbox Sunucuları (MBX)

DorukCloud, Hosted Exchange altyapısında, Microsoft’un yeni geliştirdiği Database Availability Group (DAG) teknolojisini kullanarak, maillerinizin kopyalarını farklı Mailbox sunucuları üzerinde de tutar ve Mailbox sunucusunda meydana gelecek olası bir problemde, diğer Mailbox sunucuları üzerinden hizmet almaya devam etmenizi sağlar.Bu sayede donanımsal ve yazılımsal problemlerden dolayı oluşabilecek kesintilerden etkilenmemiş olursunuz.Maillerinizin barındırıldığı veritabanları (database), farklı Mailbox sunucuları üzerinde Aktif/Pasif olarak tutulmaktadır. Aktif veritabanları, Mailbox sunucuları üzerinde gelişmiş yük dengeleme yapısı sayesinde dağıtılır ve yoğun bir veritabanının, diğer veritabanlarının performansını etkilemesi engellenmiş olur. Tüm Mailbox sunucuları ve veritabanları, CloudMonitor üzerinden monitor edilmekte olup; yoğun bir mail kullanıcısının, boş durumdaki farklı bir veritabanına online olarak taşınabilmesi mümkün durumdadır.

İstemci Erişim Sunucuları (CAS)

Exchange Server 2010 ile birlikte tanıtılan “CAS Array” teknolojisi sayesinde, kullanıcılar en uygun durumdaki CAS’a erişim sağlayarak; Outlook, OWA ve mobil cihazlar üzerinden maksimum erişilebilirlik ve performans elde etmiş olurlar. CAS Array’in sunmuş olduğu esneklik sayesinde, bir CAS sunucusunda meydana gelecek kesintide, Outlook ya da mobil cihazlar üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan erişilebilir durumdaki bir diğer CAS sunucusuna istekler yönlenmiş olur ve istemciler yeni CAS sunucusu üzerinden bağlantı kurmaya devam ederler.CAS Array, içerisinde çok sayıda CAS sunucularının bulunduğu bir havuzdur. CAS Array içerisinde bulunan bu CAS sunucuları, ortak IP ve FQDN’i kabul edebilecek durumdadır. Bu sayede eski nesil Exchange yapılarında (Exchange 2007 ve öncesi) bulunan “Outlook’u kapat/aç” probleminin de önüne geçilmiş olur. İstemciler, çok kısa bir yönlendirme süresi kadar kesinti yaşamış olurlar ve Outlook’ları açık durumda iken yeniden bağlantı sağlayarak çalışmaya devam edebilirler. CAS Array, doğrudan Exchange DAG ile iletişim halinde olduğu için, her CAS sunucusu istemcilerin doğru Mailbox sunucusuna yönlenebilmesini sağlamış olur.

Merkezi Dağıtım Sunucuları (HUB)

Tüm mail dağıtımı, Merkezi Dağıtım Sunucuları üzerinden yapılır. Dağıtım sırasında kullanıcılar tarafından belirlenmiş kurallar devreye girer. DorukCloud’un Hosted Exchange servisinin diğer sağlayıcılardan farkı, her kullanıcının kendisine özgü dağıtım kuralını belirleyebilmesinin mümkün olmasıdır. Böylece kullanıcılar, bazı maillerin dışarıya atılamaması veya bazı maillerin aynı zamanda başka bir mail kullanıcısına da yönlendirilmesi gibi dağıtım kurallarını belirleyebilmesi mümkün olacaktır. Mail gönderimi ve alımı sırasındaki güvenlik kontrolleri de bu sunucular üzerinde yapılabilmektedir.


DorukCloud’un sunmuş olduğu bazı güvenlik ve istenmeyen posta tedbirleri:

 • Bağlantı Filtrelemesi
  • IP blok listesi değerlendirmesi
  • IP izinli listesi değerlendirmesi
  • DNSBL kontrolü
 • Sender ID Filtrelemesi
 • Gönderici Filtrelemesi
  • E-mail adresine göre engelleme
  • Alan adına göre engelleme
  • Boş göndericili mail engelleme
 • Alıcı Filtrelemesi (Sadece adres listesinde bulunan alıcılara izin verebilme)
 • Backscatter Filtrelemesi
 • İçerik Filtrelemesi
 • CloudMark Spam Filtrelemesi

DorukCloud Exchange ile sahip olacağınız imkanlar

Kontrol PaneliVar
%99,9 Network Uptime OranıVar
Yüksek ErişilebilirlikVar
Gelişmiş BackupVar
7/24 Monitor EtmeVar
Gelişmiş Antivirüs/Antispam KorumaVar
Yeni ve Gelişmiş Outlook Web AppVar
Mobil Cihaz DesteğiVar

Desteklenen İstemciler

İstemciDestek
Microsoft Outlook 2010Tam destek
Microsoft Outlook 2007Tam destek
Microsoft Outlook 2003POP3/IMAP desteği
Mozilla ThunderbirdPOP3/IMAP desteği
Apple iPhoneTam destek
Windows MobileTam destek
BlackberryPOP3/IMAP desteği
Google AndroidTam destek

Neden ofisimde bir mail sunucusu barındırmak yerine Cloud Exchange kullanmalıyım?

Ofisinizde mail sunucusu barındırmanın yüksek ilk yatırım maliyetlerinin yanında; elektrik, soğutma, yönetim ve yedekleme gibi aylık maliyetleri de söz konusudur. DorukCloud Exchange servisi ile tüm bu maliyetlerinizden kurtularak, sadece ihtiyacınız olan mailbox sayısı kadar ödeme yapar, yönetim ve yedekleme gibi sıkıntılardan kurtulmuş olursunuz. DorukCloud Exchange servisinin tam yedekli altyapısı ve son sürüm yazılımları sayesinde, maillerinize her yerden, aynı kullanıcı arabirimi deneyimi ve maksimum erişilebilirlikle ulaşmış olursunuz.

Cloud Exchange’in geleneksel POP3 mail hesaplarından farkı nedir?

Geleneksel POP3 mail hesaplarınızda, Outlook üzerinden indirdiğiniz veya gönderdiğiniz maillerinize, farklı Outlook’lar, webmail veya mobil cihazlarınız üzerinden ulaşamazsınız. Fakat Cloud Exchange ile tüm cihazlar üzerinden eşsiz bir kullanıcı deneyimiyle gelen ve giden maillerinize erişebilir durumda olursunuz. Cloud Exchange’in bu avantajının yanında, kullanımının POP3 kadar kolay olması da başka bir avantajıdır. Fakat MAPI desteği bulunmayan bir mail istemcisi kullanıyorsanız, Cloud Exchange servisini POP3 ve IMAP protokolleri üzerinden de kullanabilirsiniz.

Cloud Exchange hesabımdaki mailler ne sıklıkla yedekleniyor?

Cloud Exchange hesabınızdan sildiğiniz tüm mailler, 7 gün boyunca sunucularımızda saklanmaya devam eder. Yanlışlıkla sildiğiniz bir maili, 7 gün içerisinde kontrol paneliniz üzerinden geri döndürebilirsiniz. Ayrıca Mailbox sunucularında kullanılan DAG yapısı sayesinde, mailerinizin kopyaları birçok sunucu üzerinde replike edildiğinden fiziksel disk ve donanım hatalarından dolayı mail kaybı ya da servis kesintisi yaşamamış olursunuz. Tüm bu yedeklilik dışında DorukNet, tüm Mailbox sunucularını 15 dk’lık senkronizasyonlarla yedekleyerek, bu yedekleri farklı bir lokasyondaki sunucuda 30 gün boyunca saklamaktadır.

Cloud Exchange hesabıma Mac üzerinden de bağlanabilir miyim?

Cloud Exchange hesabınıza, “Microsoft Office for Mac 2011” ile Mac üzerinden de bağlanabilirsiniz.

Mevcut maillerimi Cloud Exchange hesabıma kayıpsız olarak taşıyabilir miyim?

Kullanıcılarınızın maillerini Outlook istemcisi üzerinden PST dosyası olarak kaydettikten sonra DorukCloud kontrol panelini üzerinden bu PST dosyalarını import ederek, eski maillerin kayıpsız olarak Cloud Exchange hesabınıza eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Cloud Exchange hesabıma gelen mailler, antivirüs taramasından geçirilmekte midir?

Cloud Exchange hesabınıza gelen tüm mailler, Forefront Protection for Exchange Server 2010 ürünü ile birçok farklı Antivirus motoru kullanılarak taranmaktadır. Taramalar sırasında sadece ekli dosyada virüs bulunursa, tüm maili karantinaya almak yerine, sadece ekteki dosyanın karantinaya alınması sağlanarak, mail içeriğinin size ulaştırılması sağlanmış olur.

DorukCloud Exchange 2010

Active Sync
Özelliği

Exchange 2010 ile Mailleriniz Her Zaman Yanınızda