Halka açık bulut bilişim şirketlerinin değeri 100 milyar doları aştı

 

Son dönemin hızlı büyüyen sektörlerinden olan Bulut Bilişim, “Önümüzdeki 4 yılın gelecek vaad eden 4 girişim alanı” arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra sektörde hazırlanan birçok rapor bulut bilişim pazarındaki gelirlerin artış hızını da oldukça net bir şekilde ortaya koyuyor. Konuyla ilgili bir diğer rapor ise risk sermayesi firması Bessemer Venture Partners’dan geldi. Bessemer VP yaptığı araştırma ile halka arz olmuş bulut bilişim firmalarının toplam değerinin 100 milyar dolar barajını aştığını gösteriyor. Bundan 18 ay önce rakamın sadece 40 milyar doların altında olması, bulut bilişim sektörünün büyüme hızını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bu raporla ilgili diğer bir önemli nokta ise bu 100 milyar dolarlık toplam şirket değerinin sadece halka arz olmuş olan firmalar ile sınırlı olması. Genellikle bir şirketin değeri 100 milyon doların üzerine çıkmadan halka arz olmadığını düşünecek olursak, bu firmaların sadece gördüklerimizden ibaret olmadığını anlayabiliriz.

Bulut bilişim hem kullanıcılara, hem de girişimcilere sunduğu esneklik sayesinde önümüzdeki dönemde büyümesini sürdürecek olan alanların başında geliyor. Bu konuda hizmet veren veya servislerini bulut bilişim destekli hale getiren girişimcilerin de bu büyümeden paylarını alması son derece muhtemel görünüyor.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın