Bulut Bilişimin Geleceği

Bulut teknolojileri, ihtiyaç duyulan bilgiye internetin olduğu her yerden ve her an ulaşılabilinen bir dünyanın kapılarını bizlere açıyor. Son yıllarda, akıllı cihazların kullanımında yaşanan artışın etkisi ile iyice günlük yaşamımızın bir parçası olan bulut bilişim çok hızlı bir biçimde kurumların web ihtiyaçları alanında da hızla yaygınlaşmaya başladı.

Bundan önceki yıllarda bulut bilişimin kullanılıp kullanılamayacağına yönelik tartışmalar artık bulut bilişimin nasıl kullanılabileceğine yönelik olmaya başladı. Bulut bilişimin farklılaştığı nokta;  şimdiden etkisi görüldüğü üzere, mevcut iş yapma modellerinde meydana getirdiği veya getireceği gelişmelerden kaynaklanmaktadır.

Şirketlerin bulut teknoloji ile bünyelerinde barındırdığı yüksek maliyetli, yer kaplayan sunucular artık kaldırılıp, uzaktaki veri merkezlerine taşınıyor. Bu da yüksek maliyetlerden kurtulmanın yanında, farklı bir istihdamın oluşmasına neden oluyor. Bulut teknolojisine dair yaygın 2017 öngörüsü de bu yönde; teknoloji çevreleri tarafından “Büyük Göç” olarak adlandırılan, buluta geçiş süreci 2017’de artarak devam edecek. Bu da iş yapma şekillerinden personel istihdamına kadar, sektörü etkileyerek yeni iş kolları doğmasına yol açacaktır. Genel bir inanışın tersine, bulut hizmetleri büyük kuruluşları ve şirketler ile kısıtlanmıyor. Küçük ve orta ölçekli şirketler için de oldukça hesaplı bir seçenek.

Bulut bilişimin pazar getirisi 2016 ile 21 milyon dolara yaklaştı. 2018’e kadar 43 milyon dolar pazar payına yaklaşması bekleniyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, gelecekte bulut bilişimin, organizasyon yapısındaki en gerekli ve önemli parçası haline geleceğini ön görmek mümkün.

İşletmenizin geleceğine yatırım yapmak ve size en uygun ürünü bulmak için www.dorukcloud.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

bilişim, Genel kategorisine gönderildi | , , ile etiketlendi | Yorum yapın

Önemli Bilgilendirme

Değerli Müşterimiz,

Kullanmış olduğunuz hizmetlerimizle alakalı olarak, “@doruk.net.tr” uzantılı e-posta adreslerimiz dışında herhangi bir e-posta adresinden tarafınıza bilgilendirme yapmamaktayız.

Özellikle alan adlarıyla ilgili olarak ödeme talebinde bulunulan e-postalara kesinlikle itibar etmeyiniz. Bu tipteki sahte e-postalar aracılığı ile toplanan bilgiler, dolandırıcılık amacıyla kullanılabilmekte ya da e-postalardaki linklere tıklanması yoluyla zararlı yazılımların kullanmış olduğunuz cihazınıza yüklenmesi sağlanabilmektedir.

Güvenliğiniz için, kredi kartı bilgilerinizi ve/veya size özel olduğunu düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi e-posta yoluyla cevaplamayınız ve e-posta içerisinde yer alabilecek, doğruluğundan emin olmadığınız linklere tıklamayınız.

Şüpheli bir durum ile karşılaştığınızda info@doruk.net.tr adresinden veya 0850 277 07 24 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

DorukNet

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın

DorukNet’e EuroCloud Awards’tan “Türkiye’nin En İyi IaaS/Paas Servis Sağlayıcısı” Ödülü

DorukNet, DorukCloud Markası ile Avrupa Bulut Ödüllerinde En İyi IaaS/PaaS Servis Sağlayıcısı olarak Türkiye’yi Temsil Edecek.

Türkiye’de ikinci defa düzenlenen Türkiye Bulut Ödülleri’nde Avrupa’nın en prestijli bulut bilişim ödülü Euro Cloud Awards’a katılacak 6 şirket arasında DorukNet firması yeraldı. DorukNet, DorukCloud Markası ile Avrupa Bulut Ödüllerinde En İyi IaaS/PaaS Servis Sağlayıcısı olarak Türkiye’yi Temsil Edecek. Altı kategoride birinciliği kazanan firmalar, Lüksemburg’daki EuroCloud Awards 2014’te yarışacak.

Okumaya devam et

bilişim, Genel kategorisine gönderildi | , , , ile etiketlendi | Yorum yapın

DorukNet Türkiye’de İlklere İmza Atmaya Devam Ediyor

2011 yılında, Microsoft’un Hyper-V bulut teknolojisini Türkiye pazarıyla ilk kez tanıştıran DorukNet, yine bir ilki gerçekleştirdi. Microsoft, müşterilerine kesintisiz bulut hizmetleri sunmak amacıyla Cloud OS Network adını verdiği küresel iş ortaklığı ağı çerçevesinde 25’ten fazla yerel bulut iş ortağıyla çalışmaya başladığını duyurdu. Microsoft’un anlaştığı bulut iş ortakları arasında Türkiye’den ilk olarak “DorukCloud” markasıyla DorukNet yer aldı.

Okumaya devam et

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın

BULUT BİLİŞİM YÜKSELİŞE GEÇTİ

 

BT sektörünün neredeyse bütün büyük markaları, harcamalarını kısıp verimliliği arttırmanın yollarını ararken, bulut bilişim alanında ise oldukça cömert ilerliyorlar. Küresel BT pazarına dikkat ettiğimizde, toplam yıllık yatırım miktarında önemli bir hareketlilik göze çarpmıyor. Ancak özellikle segmentleri gözden geçirdiğimizde, önümüzdeki yılları anlamamıza yardımcı olacak önemli rakamlarla karşılaşıyoruz. Kurumsal bulut bilişim bazlı servis, insan kaynakları ve altyapıya yapılan yatırım yüzde 19.8 artış gösterecek, 91 milyar dolardan 109 milyar dolara çıkacak.

İNTERNETE BAĞLI CİHAZLARIN %90’I BULUT İLE ENTEGRE OLACAK

Bulut bilişim sektöründe öngörülen gelişmelere göre şirketlerin ve yatırım kuruluşlarının bulut bilişime olan ilgisi artacağı ve 2016 sonu itibarıyla 206 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Çin ekonomisindeki yavaşlama ve ABD ekonomisinin toparlanma sürecinin beklenenden daha yavaş ilerlemesine bağlı olarak, bulut yatırımları hariç BT sektöründe de durgunluğun kısa vadeye damgasını vurduğu gözüküyor. 2013 sonu itibariyle akıllı telefon, tablet ve ultrabooklar gibi mobil cihazların tamamında; tüm ‘internete bağlı’ cihazların ise yüzde 90‘ında entegre bulut servisleri bulunuyor olacak. Tüketicinin dijital teknolojilere harcamış olacağı paranın yıl sonunda 2.2 trilyon dolara çıkacağı öngörülüyor.

 

 

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın

Halka açık bulut bilişim şirketlerinin değeri 100 milyar doları aştı

 

Son dönemin hızlı büyüyen sektörlerinden olan Bulut Bilişim, “Önümüzdeki 4 yılın gelecek vaad eden 4 girişim alanı” arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra sektörde hazırlanan birçok rapor bulut bilişim pazarındaki gelirlerin artış hızını da oldukça net bir şekilde ortaya koyuyor. Konuyla ilgili bir diğer rapor ise risk sermayesi firması Bessemer Venture Partners’dan geldi. Bessemer VP yaptığı araştırma ile halka arz olmuş bulut bilişim firmalarının toplam değerinin 100 milyar dolar barajını aştığını gösteriyor. Bundan 18 ay önce rakamın sadece 40 milyar doların altında olması, bulut bilişim sektörünün büyüme hızını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bu raporla ilgili diğer bir önemli nokta ise bu 100 milyar dolarlık toplam şirket değerinin sadece halka arz olmuş olan firmalar ile sınırlı olması. Genellikle bir şirketin değeri 100 milyon doların üzerine çıkmadan halka arz olmadığını düşünecek olursak, bu firmaların sadece gördüklerimizden ibaret olmadığını anlayabiliriz.

Bulut bilişim hem kullanıcılara, hem de girişimcilere sunduğu esneklik sayesinde önümüzdeki dönemde büyümesini sürdürecek olan alanların başında geliyor. Bu konuda hizmet veren veya servislerini bulut bilişim destekli hale getiren girişimcilerin de bu büyümeden paylarını alması son derece muhtemel görünüyor.

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın

Bulut Bilişim sektörü büyüyor: 4250 kişi istihdam edilecek

 

Bilişim sektörü;  yazılım, internet, multimedya, donanım, ağ gibi alt alanlarıyla kendi gelişiminin yanı sıra birçok sektöründe büyümesini sağlıyor. Söz konusu Bulut teknolojisi olunca, Türkiye henüz bilgi teknolojileri alanında yolun başında olsada sektörün nitelikli eleman ihtiyacı hızla artmaya devam ediyor. Sektörün gelişimi doğrultusunda önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde 4250 kişinin istihdam edilmesi beklenen gelişmeler arasında.

Bilgi teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler eğitim ve meslek alanları konusunda da hatrı sayılır bir değişim sağladı. Bu bağlamda sektör liderlerine göre bilişimin geleceği de bulut bilişimde. Yapılan gelişmeler ve yeni pozisyonlarla birlikte sektörde öne çıkan meslekler şu şekilde;

 •   SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanı
 •   SEM (Search Engine Marketing – Arama Moturu Pazarlama) danışmanı
 •   Bulut Bilişim mühendisi
 •   Veri güvenlik danışmanı
 •   Veri ambarı yöneticisi
 •   Veri madenciliği uzmanı
 •   Test danışmanı
 •   Sanallaştırma danışmanı
 •   İş analisti
 •   Dijital pazarlama uzmanı
 •   Mobil uygulamalar uzmanı
 •   ERP danışmanı
 •   Sosyal medya yöneticisi
 •   Mobil yazılım uzmanı

Dünya Ticaretinin Yüzde 14’ü Bilişim Sektöründe

Küresel ticaret içinde, talebi hızla artan en dinamik ürün grubu bilgi ve iletişim teknolojileri ürünlerinden oluşuyor. Sektördeki büyüklüğe ve gelişime değinen TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, dahada geliştirmek için yapılması gerekenler konusunda şunları söylüyor: “Teknoloji üreten ekonomiler, bunu başaramayanlara göre daha yüksek oranda büyüyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü (BİTS) bütüncül, sistemli, sürekli ve tüm toplum tarafından benimsenen bir politika ile desteklenirse, sektöre girişim sermayesi sağlanırsa, sektörün standartları ve altyapısı oluşturulursa ve nitelikli iş gücü yetiştirilirse, sektör üreten konumuna geçmeye hazır”. TÜBİSAD’ın “Atılım için Bilişim” adlı raporunda Türkiye’nin 2023 yılında en büyük 10 ülke arasında yer alması için gereken politika adımları şöyle sıralanıyor:

 • BİTS stratejisi, büyüme stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilmeli
 • Küresel rekabetçi BİTS için hizmet ve yazılım ihracatı desteklenmeli
 • Sektöre yönelik güçlü yasal altyapı oluşturulmalı
 • Rekabetçi, yaygın ve ucuz iletişim altyapı ve hizmetleri sağlanmalı
 • Ar-Ge ve yenilikçilik desteklenmeli
 • BİTS’ten alınan vergiler büyümeyi teşvik edecek, derinleşmeyi sağlayacak ve ihracatı güçlendirecek şekilde değiştirilmeli ve vergi yükü azaltılmalı
 • Hizmet ve altyapılarda etkin rekabet ortamı tesis edilmeli
 • Yeni teknolojilere dayalı BİTS altyapılarının kurulması için uygun ortam yaratılmalı.
Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın

Bilişimin ekonomi üzerine etkileri incelendi

Son yıllarda ülkemizde hızlı bir ivme yakalayan Bilişim ve Telekom sektörlerinin, ekonomiye sağladığı kazanımlarının incelenmesi adına bir konferans düzenlendi. Kamu ve özel sektörden temsilcilerin katıldığı konferansta, önemli analizler yapıldı.

BTK başkanı Dr. Tayfun Acarer’in de konuşmacı olarak yer aldığı konferans, farklı sektör uygulamaları, Ar-Ge, güvenlik ve bulut teknolojileri üzerine yapılan panellerle devam etti. Acarer, her iki sektörün maddi avantajlarıyla birlikte insan hayatına sağladığı katkıların unutulmaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti : “Bilişim ve Telekom sektörleri çok hızlı büyüme gerçekleştiriyor. Veri kullanımı oldukça hızlı biçimde artarken, 2015 yılında IP trafiğinin 4 kat artmasını öngörüyoruz. Bu bağlamda şirketlerinin gelirlerini %25-30 arttırıyor olması çok olumlu. Ancak Ar-Ge için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bu nedenle araştırmaya daha çok yatırım yapılması gerekiyor.”

GSMH’ın %1,7’sini internet oluşturuyor

Boston Consulting Group & Google Türkiye ortak araştırmasına gore, 2011 yılında internetin ekonomiye katkısı 22 milyar TL olarak, yani gayri safi milli hasılanın %1,7’si olarak gözükmekte. Bilişim ve Telekom sektörünün ise toplam 63 milyar TL’lik bir hacme sahip olduğu belirtiliyor.

bilişim, btk, Genel, telekom kategorisine gönderildi | Yorum yapın

Bulut Bilişim’de Uzman Eksikliği

Global olarak yapılan bir araştırmaya göre, küresel çapta her 4 iş pozisyonundan biri doldurulamamakta. Bu pozisyonların başında ise %30’a varan yüzde ile bulut bilişim kapsamında ki pozisyonlar var. Global olarak 2 milyona yakın elemanın arandığı bulut bilişim sektöründe bu açığın, 2 yıl dolmadan 7 milyon civarlarına ulaşacağı öngörülüyor.

Öne çıkan sonuçlar

Bağımsız araştırma kuruluşu IDC’nin raporuna göre, global olarak kuruluşların üçte ikisi bulut bilişimi bir şekilde kullanıyor ya da planlıyor. Yarısından fazlası ise bulut bilişime yüksek öncelikleri arasında yer veriyor. Bununla beraber %60’a yakını güvenlik ve erişimle ilgili endişeler taşımakta.

Bu kadar pozisyon açığının en büyük sebebi, sertifikasyon, deneyim ve eğitim eksiklikleri. Buna rağmen 2015 yılına kadar bulut bilişimle ilgili pozisyonlara talep oranının %26 artacağı öngörülüyor.

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın

DorukCloud ile DorukNet Türkiye’de bir ilke daha imza atıyor

Türkiye’nin internet servislerini veren ilk şirket olan DorukNet kurumlara yönelik katma değerli internet ve internet tabanlı özel iletişim çözümleri sunmaya devam ediyor. DorukNet Genel Müdürü Gökhan Erkman, DorukCloud’un müşterilere sunduğu hizmetin kalitesini ve çeşitliliğini artırarak büyümeye, ilerlemeye ve gelişmeye devam ettiğini belirtti.

DorukCloud markasıyla bulut bilişim hizmeti sunan DorukNet, bu kapsamda sanallaştırmanın getirdiği standartların yanında, sunduğu katma değerli servisleri ve tam çözüm paketleri ile VMware vSphere ESXi 5 platformu teknolojisi üzerinde vCloud hizmetini sunmaya başlamıştı.

DorukNet, 2013 yılı itibariyle VMware tarafından, Türkiye’nin ilk vCloud Powered sertifikasına hak kazanarak bulut bilişim servislerindeki başarısını pekiştirdi.

vCloud Powered

vCloud Powered, bir alt yapı servisidir ve vCloud servis sağlayıcıları tarafından verilmektedir. vCloud Powered, işletmelere hibrit bir yapı sunar ve diğer VMware platformuna sahip kullanıcıların/firmaların kullandığı aynı platform ve mimarisinin kullanılarak firmaların kendi sanal veri merkezlerine sahip olmalarını sağlar. Bu da IT tarafında kolay biçimde kaynakları kendi sistemlerine uyumlu bir ortama yayınlayabilmelerini, hızlı ve güvenli bir şekilde kendi iç yapılarını genel bulut ortamına taşıyabilmeleri imkanını sağlar.

DorukCloud, daha iyi bir yol

Bulut bilişim servisi, sunulacak olan servislerin hangi lokasyon ya da sunucu üzerinde bulunduğu fark etmeksizin, sanallaştırma teknolojisi ile geniş bir hizmet alanına yayılması anlamına gelmektedir. Bulut bilişim sisteminin, bilişim sektörüne kattığı değerler arasında esneklik, verimlilik, yüksek erişilebilirlik ve tüm bu avantajların yanında karlılık vardır. Bu yüzden bulut bilişim hizmetine kelime anlamı olarak yüksek erişilebilirlik, esneklik, verimlilik ve kârlılık diyebiliriz.

Genel kategorisine gönderildi | Yorum yapın